100 spotkań na 100-lecie – prof. Ryszard Grygiel

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W piątek 22 listopada z uczniami naszej szkoły spotkał się archeolog prof. Ryszard Grygiel, absolwent z roku 1969. – Jak na skrzydłach wracam zawsze do Jarocina. To miejsce pozostanie dla mnie najważniejszym miejscem na ziemi. Tutaj rodziła się moja pasja – rozpoczął spotkanie gość. Po studiach na UAM-ie w Poznaniu wyjechał do Łodzi, gdzie 45 lat pracował w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, z czego 30 lat jako dyrektor. Prezentując pierwszy tom swoich wspomnień „Przygody archeologa na Ziemi Jarocińskiej i w Zdunach” zachęcał licealistów do lektury, tego i drugiego tomu  „Przygody archeologa pod starobrzeską lipą”, które przekazał do biblioteki szkolnej.
– Ogromnie jestem wdzięczny losowi, za to, że wybrałem taką drogę zawodową. Mam za sobą wielkie odkrycia archeologiczne w Polsce – powiedział. Z ogromną pasją i niesamowitym zaangażowaniem profesor dzielił się z licealistami swoimi osiągnięciami. Zawsze bardzo ważne były i są dla niego badania archeologiczne na terenie Ziemi Jarocińskiej, które prowadzi nieprzerwanie od 55 lat. Do najważniejszych odkryć zalicza odkrycie rezydencji obronnej Doliwów w Nowym Mieście nad Wartą, gdzie znaleziono najstarszą, pięknie zachowaną średniowieczną zbroję. Opowiadając o swoich zawodowych przygodach podkreślał: Zrealizowałem najskrytsze marzenia o wielkich odkryciach. Z całą pewnością zaliczam do nich odkrycie  najstarszej na ziemiach polskich osady obronnej w Osłonkach. Wieloletnie badania na Kujawach, to bardzo ważna część działalności archeologicznej R. Grygiela. Dzięki prezentacji zdjęć profesor przybliżył licealistom efekty swojej pracy. Zebrani w auli mogli zobaczyć jak wyglądały ozdoby: naszyjniki, diademy czy pierścienie. Na Kujawach archeolodzy wykopali tysiące zabytków. – Jestem władcą pierścieni tumskich – powiedział wspominając wykopaliska w Tumie koło Łęczycy. Prawdziwym muzealnym rarytasem jest pierścień księżnej Salomei, żony Bolesława Krzywoustego. Tum i Łęczyca to kolejne ważne miejsca  w zawodowym życiorysie profesora.
Dziękując prof. Grygielowi za wyjątkowe spotkanie dyrektor Marek Tyrakowski powiedział do uczniów: Obyście jak najszybciej znaleźli pasję, która was tak bardzo pochłonie jak naszego gościa. A będziecie tak szczęśliwi i spełnieni w dorosłym życiu, jak on.