Z wizytą w IPN

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

15 grudnia 2017 r. uczniowie dwóch klas humanistycznych (Id i IId) wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Te wyjątkowe zajęcia z najnowszej historii odbyły się dzięki zaproszeniu p. Tomasza Cieślaka – pracownika Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu i absolwenta naszego liceum.
W czasie pobytu w IPN młodzież mogła zwiedzić instytut i poznać jego strukturę organizacyjną, zaglądając do pracowni reprografii, magazynów archiwalnych i czytelni akt jawnych. Zapoznała się nie tylko ze specyfiką pracy historyka-archiwisty, ale mogła też poznać procedury udostępniania materiałów jawnych. Zwiedzając instytut uczniowie mieli także okazje zobaczyć unikalne fotografie zrobione w czasie poznańskiego czerwca przez informatorów Służby Bezpieczeństwa oraz sprawdzić swoją wiedzę historyczną układając z puzzli IV rozbiór Polski (podział ziem polskich w czasie okupacji 1939-1941r.). Najlepsze zespoły otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy warsztatów publikacje IPN-u. Uczniowie z opiekunami przywieźli także wiele pomocy dydaktycznych dla naszej szkoły (puzzle, filmy dokumentalne, gry edukacyjne), które wzbogacą szkolną bibliotekę i uatrakcyjnią lekcje historii.