Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza – Wydział Biologii w roku szkolnym 2014/2015

Categories: Współpraca z Wydziałem Biologii UAM
Posted on:

Współpraca dotyczy wielu płaszczyzn. Wyjazdy na wykłady czy warsztaty na UAM.

Wykłady i warsztaty prowadzone powadzone w naszej szkole przez doktorantów, magistrantów Wydziału Biologii.

Wykład prowadzony przez Natalię Olejnik – doktorantkę na Wydziale Biologii

Wykład prowadzony przez Macieja Jędrzejczaka.

02Oto jedna z relacji: 9 grudnia bieżącego roku mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat reliktów. Tego dnia przyjechali do naszej szkoły Natalia Olejnik (absolwentka naszego liceum) i Maciej Jędrzejczak. Poprowadzili zajęcia, naktórych nie tylko dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, ale mieliśmy także okazję się wykazać, wykonując zadania w grupach.

Całość składała się z dwóch części: najpierw każda z sześciu grup otrzymała trzy obrazki. Mieliśmy wybrać, który organizm przedstawiony na fotografii jest reliktem. Dowiedzieliśmy się, że relikt to „coś z minionej epoki, coś, co przetrwało w niezmienionej formie, coś szczątkowego oraz coś rzadkiego”. Mimo pozorów, nie było to łatwe zadanie. Często dopiero po licznych konsultacjach z naszymi gośćmi i po dwóch nieudanych próbach wreszcie poprawnie wytypowaliśmy. Jednak to nie było najtrudniejsze. Trudniejszym zadaniem okazało się udowodnienie, dlaczego akurat ta roślina lub dlaczego akurat to zwierzę jest reliktem. W ten sposób rozpoczęła się druga część zajęć.

03Do wykorzystania mieliśmy tylko nabytą podczas spotkania wiedzę oraz pomoc prowadzących. Końcowy efekt nas zaskoczył. Pomimo, ze nie posiadaliśmy dostępu do internetu, potrafiliśmy wykorzystać zapamiętane informacje w praktyce i trafnie argumentowaliśmy nasze wybory. Dodatkowo przekonaliśmy się, że praca w grupie przynosi korzyści i warto jest dzielić się swoją wiedzą z innymi.

Podsumowując, warsztaty uznajemy za bardzo udane. Sposób przedstawienia wiadomości o reliktach w ten sposób zdecydowanie nam odpowiadał. Nie były to nudne wykłady czy nieprzydatne zajęcia, na których z pewnością każdy uczeń liceum miał okazje być nie raz, a świetnie wykorzystany czas, zmuszający nas do myślenia. Oczywiście pozytywnego.