Wojewódzki Konkurs Astronomiczny

WOJEWÓDZKI KONKURS ASTRONOMICZNY

na referat z zakresu astronomii i astronautyki

w roku szkolnym 2016/2017

 

W dniu 27 lutego 2017 r. w Planetarium przy Zespole Szkół w Potarzycy odbył się Wojewódzki Konkurs Astronomiczny na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Do konkursu zgłoszono 11 referatów uczniowskich ze szkół ponadgimnazjalnych z  Ostrowa, Kalisza, Poznania i Jarocina. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w 15 minutowej prezentacji  wybranych zagadnień z astronomii i astronautyki. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów.

Uczeń klasy I c Arkadiusz Walkowiak zajął II miejsce w konkursie wygłaszając referat na temat „Czarnych dziur” oraz  uczeń klasy I d Eryk Kulka zajął III miejsce w konkursie. Arkadiusz Walkowiak reprezentował województwo wielkopolskie na Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym w Grudziądzu, Eryk Kulka zakwalifikowany został do udziału w  Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu,

Wraz z konkursem odbyło się Wielkopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. W seminarium, oprócz uczestników konkursu brali udział nauczyciele  oraz uczniowie Gimnazjum w Potarzycy. Uczestnicy  seminarium wysłuchali wykładu na temat „Dowody istnienia epoki inflacji w dziejach wszechświata”, który wygłosił prof. dr hab. Henryk Szydłowski z UAM w Poznaniu, wysłuchali referatów prezentowanych przez uczestników konkursu, obejrzeli seans astronomiczny w Planetarium oraz za pomocą teleskopu obejrzeli plamy na Słońcu.

 

Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny w Grudziądzu

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

w roku szkolnym 2016/2017

W dniach 23-25 marca 2017 r. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu odbyło się XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. Profesora Roberta Głębockiego oraz Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny. W konkursie brało udział 24 uczestników z 10 województw. W seminarium uczestniczyło 68 uczniów oraz 15 nauczycieli.

Województwo wielkopolskie reprezentowało czworo uczniów –  w tym Adrian Walkowiak i Eryk Kula z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie.

Adrian Walkowiak został finalistą konkursu ogólnopolskiego. Wygłosił wykład na temat ”Czarnych dziur”