Uroczyste odsłonięcie tablicy „Skrusz Kajdany”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W piątek 11.06.2021 r. odbyła się w naszej szkole ważna uroczystość. W tym dniu, na wniosek Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Skrusz Kajdany”, która działała na terenie Jarocina w latach 1947-1948. Należeli do niej uczniowie Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą św. w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie, którą odprawił ksiądz kanonik Rafał Sobieraj. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe Liceum Ogólnokształcącego oraz organizacji harcerskiej „Rodło”, zaproszeni goście, harcerze oraz nauczyciele i uczniowie jarocińskiego ogólniaka.
O godz. 11:00 przed gmachem szkoły rozpoczęła się część główna uroczystości. Po powitaniu zaproszonych gości przez dyrektora LO Marka Tyrakowskiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, którego dokonali: starosta jarociński- Lidia Czechak, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi- dr hab. Dariusz Rogut oraz dyrektor LO w Jarocinie- Marek Tyrakowski. Po poświęceniu tablicy, którego dokonał ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, zaproszone delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości odbyła się w auli szkoły. Okolicznościowy wykład na temat organizacji „Skrusz Kajdany” wygłosił absolwent naszej szkoły, dr Tomasz Cieślak, pracownik oddziału IPN w Poznaniu. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Odczytano też okolicznościowy list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany na tę okoliczność. Tę część uroczystości uświetnił występ uczniów szkoły muzycznej Yamaha z Jarocina w programie słowno-muzycznym.

Wojskową Asystę Honorową wystawił 16. jarociński batalion remontu lotnisk.

Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich gości do zwiedzania wystawy poświęconej młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym, udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz szkolnej Izby Tradycji, gdzie udostępnione zostały również materiały poświęcone członkom jarocińskiej organizacji „Skrusz Kajdany”.
To było ważne wydarzenie dla społeczności naszej szkoły, społeczności lokalnej, a także dla przedstawicieli rodzin członków organizacji, dla których ten dzień miał wymiar osobisty i sentymentalny.

Fotografie – Szymon Gruchalski)