„SZLAKIEM NACZELNIKA INSUREKCJI 1794 R.” – uczniowie LO w Krakowie i Racławicach

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

11 i 12 kwietnia 2024 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w wycieczce dydaktyczno-wychowawczej „SZLAKIEM NACZELNIKA INSUREKCJI 1794 R.” Wyjazd odbył się w ramach obchodów 100.lecia nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Jego celem było oddanie hołdu Patronowi szkoły, którego doczesne szczątki znajdują się od 1818 r. na Wawelu (Groby Królewskie), poznanie miejsc związanych z wybuchem i początkiem insurekcji kościuszkowskiej. W podziemiach Katedry wawelskiej uczniowie złożyli wiązankę kwiatów na grobie Tadeusza Kościuszki i odmówili modlitwę w jego intencji. Na krakowskim rynku zobaczyli miejsce, gdzie Naczelnik złożył przysięgę narodowi polskiemu 24 marca 1794 r. Z kolei w Muzeum Narodowym w Sukiennicach obejrzeli obrazy, które przedstawiały wydarzenia związane z insurekcją, między innymi: „Przysięgę Kościuszki” Michała Stachowicza, „Bitwę pod Racławicami” Jana Matejki. Ważnym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki usypany dla niego przez naród w latach 1820-1823 na Górze błogosławionej Bronisławy. W multimedialnym Muzeum Kościuszkowskim Kopca uczniowie poznali życie i różne aspekty działalności Patrona – „Kościuszko. Bohater wciąż potrzebny.” W Muzeum Książąt Czartoryskich skupili się na zachowanych artefaktach związanych z T. Kościuszko. Dużym przeżyciem był przyjazd do Racławic – miejsca pierwszej zwycięskiej bitwy Naczelnika z wojskami rosyjskimi – 4 kwietnia 1794 r. Symbolicznie pod pomnikiem Bartosza Głowackiego (chłopa- kosyniera, który własną czapką zgasił lont rosyjskiej armaty) uczniowie zapalili znicze upamiętniające poległych w bitwie polskich żołnierzy.
Wycieczka do Krakowa i Racławic była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Rady Rodziców naszego liceum oraz Pana dyrektora M. Tyrakowskiego.