Śladami 2. Korpusu Polskiego – wyjazd pamięci na Monte Cassino

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

13 maja 2019 r. rozpoczął się, organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych 10-dniowy Wyjazd Pamięci dla członków rodzin walczących pod Monte Cassino, potomków ofiar obozów koncentracyjnych i laureatów konkursu „Sztafeta Pamięci-losy mojej rodziny podczas II wojny światowej”. Wśród nagrodzonych znaleźli się trzej uczniowie jarocińskiego liceum: Julia Karcz, Dominika Ignaszak i Kornel Lewandowski wraz z opiekunami, Danutą Durczak- Karlińską i Iwoną Pietras. Pierwszym ważnym przystankiem w drodze na uroczystości 75. rocznicy zdobycia Monte Cassino była wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau, w czasie której towarzyszył polskiej delegacji konsul RP w Monachium p. Marcin Król. Kolejnym punktem podróży było „zawieszone między niebem a ziemią” Sanktuarium Madonna della Corona we Włoszech. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się na wzgórze Piedimonte San Germano, gdzie spotkali się z weteranami walk pod Monte Cassino oraz Anną Marią Anders, córką gen. Władysława Andersa. Kulminacyjnym momentem wyjazdu – dniem pełnym wzruszeń i niesamowitych emocji – był udział w międzynarodowych uroczystościach 75. rocznicy polskiego zwycięstwa na Monte Cassino, w których uczestniczyli prezydenci Polski i Włoch: Andrzej Duda oraz Sergio Mattarella. Podróżując śladami 2. Korpusu Polskiego uczestnicy wyjazdu odwiedzili polski Cmentarz Wojenny w Loreto, a w drodze powrotnej z Włoch zwiedzili austriacko-niemiecką fabrykę śmierci z okresu II wojny światowej – Zamek Hartheim oraz obozy koncentracyjne na terenie Gusen i Mauthausen w Górnej Austrii. Ukoronowaniem wyjazdu była wizyta w polskiej ambasadzie w Wiedniu i spotkanie z Panią ambasador Jolantą Różą Kozłowską. 4400 km przebytych w towarzystwie wyjątkowych osób pozostawiło w pamięci uczestników niesamowite przeżycia i wrażenia.

Emocje i łzy wzruszenia towarzyszyły uczestnikom Wyjazdu Pamięci „Polskim Bohaterom-Monte Cassino”, który odbył się w dniach od 13 do 23 maja 2019r.Jego  głównym celem był udział w  obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz upamiętnienie miejsc męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej w Niemczech i Austrii. Organizatorzy wyjazdu to: Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej- oddział w Poznaniu. Troje uczniów naszego liceum- laureatów  konkursu „Sztafeta pamięci. Losy mojej rodziny podczas II wojny światowej” wraz z nauczycielami historii uczestniczyło w tym  niezwykłym wyjeździe. Podróż do Italii uczniowie i nauczyciele odbywali w towarzystwie rodzin ofiar obozów koncentracyjnych i żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Przejechali blisko 4400km.
„Każdy dzień dostarczał niezwykłych przeżyć. W towarzystwie Konsula RP zwiedziliśmy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau, złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy  znicze. Potem ruszyliśmy  do Włoch, gdzie  w Spiazzi modliliśmy się w Sanktuarium Madonna della Corona  w intencji POLSKICH BOHATERÓW –żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa, którzy walczyli o Monte Cassino.
Kolejny dzień to udział w uroczystościach patriotycznych na „Wzgórzu  Pamięci” w Piedimonte san Germano, gdzie oddziały gen. Andersa walczyły w dniach 19-25 maja 1944r. Tutaj spotkaliśmy się osobiście z weteranami walk oraz  z córką generała, Anną Marią Anders.
18 maja uczestniczyliśmy w rocznicowych obchodach bitwy o Monte Cassino z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy  wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz Prezydenta Włoch Sergio Mattarelli z córką i weteranów z całego świata. Ponadto w uroczystościach brali udział między innymi: Jan Józef Kasprzyk-szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministrowie: Elżbieta Rafalska, Joachim Brudziński, Mariusz. Błaszczak, Anna Maria Anders, córka generała Andersa oraz harcerze. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Po mszy świętej Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu powiedział między innymi: „(…)To jest niesamowite miejsce.(…) Do tych grobów, do tych poległych przyszła dzisiaj Polska”. Wzruszył nas apel poległych oraz odezwa weteranów skierowana do młodych.
Kolejnego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną adriatyckim „Szlakiem II Korpusu Polskiego”. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na Polskim  Cmentarzu Wojennym w Loreto i  spędziliśmy zaledwie  kilkanaście  minut  w Sanktuarium Świętego Domku(znajdującym się obok cmentarza).Zatrzymaliśmy się ponownie w Spiazzi, a stamtąd wyjechaliśmy do Austrii, gdzie odwiedziliśmy kolejne miejsca pamięci: zamek Hartheim-ośrodek eutanazji III Rzeszy podczas II wojny światowej, obozy koncentracyjne w Mathausen i Gusen, Tutaj również oddaliśmy hołd polskim ofiarom. Przed wyjazdem do Polski spotkaliśmy się z dyplomatami w Ambasadzie RP w Wiedniu.”
Julia Karcz

„Wyjazd Pamięci był  dla mnie czymś szczególnym. Jego głównym celem było upamiętnienie udziału wojsk 2 Korpusu Polskiego w walkach o Monte Cassino w 75.rocznicę bitwy. Uczestniczyłam w głównych uroczystościach na płycie Polskiego Cmentarza Wojennego  na Monte Cassino. Czułam się zaszczycona faktem bycia właśnie w tym ważnym dla Polaków miejscu pamięci. Z dumą stałam z biało-czerwoną rozetką na sercu, wzruszona, pełna szacunku dla trudu  i poświęcenia polskiego żołnierza, który walczył „Za naszą i Waszą wolność”. Wrażenie zrobili na mnie harcerze, pełniący wartę przy grobach poległych żołnierzy. Wtedy zrozumiałam, że 18 maja na Monte Cassino jest Polska. Zmówiłam  modlitwę  na grobie generała Andersa i wraz z całą grupą spotkałam  się ponownie  z jego córką, Anną Marią Anders. Dzień wcześniej uczestniczyłam w uroczystościach na „Wzgórzu Pamięci” w Piedimonte san Germano, gdzie przez chwilę rozmawiałam z weteranem walki o to wzgórze. Dla mnie to była żywa lekcja historii. Nie wiem, czy jeszcze kiedykolwiek będę miała okazję przeżyć tak piękne patriotyczne chwile.”
Dominika Ignaszak