Odwiedziny Kamila Ślachciaka

Categories: Współpraca z Wydziałem Biologii UAM
Posted on:

Pierwszego października odwiedził nas absolwent naszej szkoły, który ukończył profil biol-chem – Kamil Ślachciak – student weterynarii.

W kilku słowach przybliżył nam swoją historię i przygodę z weterynarią. Kamil ma przed sobą ostanie pół roku studiów na uczelni, jednakże może się pochwalić sporym doświadczeniem. Był na praktykach w wielu krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii i Turcji.

Został zaproszony, aby pomóc nam przeprowadzić sekcję zwłok gołębia i kury. Zobaczyliśmy na własne oczy narządy wewnętrzne tych zwierząt i ich podobieństwa. Systematyka kury i gołębia jest filogenetyczna, czyli opiera się na pokrewieństwie. Tworzą drzewo monofiletyczne, czyli pochodzące od jednego przodka. Dowiedzieliśmy się, że dzięki sekcji zwłok można rozpoznać i zidentyfikować choroby organizmu. Okazało się, iż kura była patologiczna, ponieważ posiadała guzki nowotworowe na jelicie cienkim. Nauczyliśmy się, że najlepsza wiedza to ta, która opieramy na praktyce, ponieważ dzięki niej możemy łatwiej zrozumieć teorię.