O książce „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W związku z wydaniem przez Muzeum Regionalne w Jarocinie książki „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” w poniedziałek 24 września z uczniami klas I spotkał się Jacek Kranz, wnuk autora dra Leona Idaszewskiego. Doktor Idaszewski był jarocińskim lekarzem, działaczem niepodległościowym, w okresie międzywojennym zaangażowanym w pracę w samorządzie. W czasie II wojny światowej był wysiedleńcem i więźniem obozów koncentracyjnych.

Gość opowiedział licealistom jak jego dziadek na skrawkach papieru spisywał swoje wspomnienia, a potem uczył się ich na pamięć. Wspomnienia są pisane wierszem, co stanowi pewną trudność w czasie lektury. Dzięki zaangażowaniu Jacka Kranza książka została zilustrowana bezcennymi fotografiami ze zbiorów rodzinnych i wzbogacona wspomnieniami córki i wnuków Leona Idaszewskiego.

Jedna z licealistek przeczytała fragment dotyczący okupacji niemieckiej.

Książkę można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.