Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:


1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z okazji tego święta na terenie naszego miasta odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. O godzinie 11:00 jarocińscy żołnierze, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, urzędów gminy i powiatu, spotkali się w Parku Radolińskich w Jarocinie aby wspólnie oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Przeprowadzony został bieg pamięci „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów. Dystans ten, to odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Po zakończonym biegu, Dowódca batalionu wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy medal oraz zaproszono biegaczy do słodkiego poczęstunku i gorącej herbaty. O godzinie 12:15 w kościele Chrystusa Króla odbyła się msza w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego którzy walczyli i ponieśli śmierć w walce o wolną Polskę z władzą komunistyczną.
Kolejnym etapem uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych było zorganizowanie apelu przy pomniku upamiętniającym dwóch jarocińskich bohaterów – podporucznika Józefa Rosady i kaprala Stanisława Pawlaka. Podczas tej uroczystości, odczytano list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej, a następnie Apel Pamięci po czym kompania honorowa oddała salwę. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu i Gminy Jarocin, poczty sztandarowe szkół i związków kombatanckich, a także przedstawiciele służb mundurowych. Po złożeniu wiązanek kwiatów i odegraniu sygnału „Spij Kolego”, uroczystość dobiegła końca.