Księgi zdigitalizowane!

Jak działa Archiwum Państwowe w Poznaniu? O tym przekonaliśmy się (uczniowie klasy I d naszego liceum) podczas wyjątkowej lekcji historii 21 listopada 2019 r. prowadzonej przez panią Zofię Wojciechowską, starszą kustosz Archiwum.  W pracowni digitalizacji uczestniczyliśmy w procesie kopiowania XIX – wiecznych dokumentów, a w pracowni konserwacji zapoznaliśmy się z procesem zabezpieczania i ratowania zniszczonych starych ksiąg. Widzieliśmy dokumenty z różnych epok (np. list Adama Mickiewicza), a szczególnie zainteresowały nas te, które pochodziły z Jarocina. Dotyczyły dziejów rodziny Radolińskich (uwagę naszą przykuły zdjęcia, np. Alfreda Radolina w mundurze), uczestników powstania wielkopolskiego, ale także historii naszej szkoły – świadectwa ukończenia funkcjonującego wówczas gimnazjum datowane na 21 czerwca 1939 r. Gdyby ktoś z Was był zainteresowany przodkami i chciał zrekonstruować drzewo genealogiczne swojej rodziny, zdigitalizowane zbiory Archiwum są dostępne dla każdego obywatela Polski bezpłatnie na stronie internetowej ten instytucji.

Fot. Małgorzata Frąckowiak, LO Jarocin 2019