Konkursu Historyczny „Marszałek Józef Piłsudski”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

12maja 2022r. w sali herbowej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w rocznicę śmierci marszałka Piłsudskiego miało miejsce uroczyste podsumowanie X jubileuszowej edycji Wielkopolskiego Konkursu Historycznego „Marszałek Józef Piłsudski”, którego organizatorem jest Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs był dwuetapowy i odbywał się pod patronatem MENiN, MON oraz wojewody wielkopolskiego. Wśród laureatów konkursu po raz kolejny są uczennice naszego liceum: Wiktoria Zysk i Zuzanna Żórawska z klasy 3D.
W uroczystej gali obok organizatorów konkursu, uczestników finału i opiekunów wzięli udział : członek honorowy WZORRP- 101.letni generał brygady, Jan Podhorski, wicekurator, Zbigniew Talaga, przedstawicielka wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego. Obecność gen. Jana Podhorskiego wzruszyła wszystkich zebranych. Generał jest żołnierzem kampanii wrześniowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, członkiem AK i NSZ. Po II wojnie światowej był represjonowany przez władze komunistyczne.
List do organizatorów, uczestników konkursu i ich opiekunów od Ministra Edukacji Narodowej i Nauki – prof. Przemysława Czarnka odczytał wielkopolski wicekurator oświaty. Następnie organizatorzy wręczyli nagrody i dyplomy laureatom konkursu oraz finalistom.