I Sesja Popularnonaukowa „Wspaniały świat”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W ramach obchodów 100-lecia naszej szkoły odbyła się pierwsza w historii liceum sesja popularnonaukowa. Grupa nauczycieli wraz z uczniami przygotowała wiele ciekawych prezentacji naukowych, które w piątek 22 lutego zostały przedstawione uczniom klas pierwszych.
Gościliśmy również naukowców uczelni poznańskich. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Jarosław Liberek (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu). W trakcie wykładu inaugurującego  „Komunikacja językowa w czasie płynnej i cyfrowej nowoczesności” profesor Liberek mówił o informacji jako towarze. Licealiści dowiedzieli się jak Internet i nowe media bardzo zmieniły i zmienią świat. Z kolei prof. dr hab. Rufin Makarewicz (Wydział Fizyki UAM w Poznaniu) przybliżył uczniom „Fizykę grzmotu”, a mgr Anna Krzyżewska (Wydział Fizyki UAM w Poznaniu) mówiła o „Zorzach polarnych w fizyce i w poezji”.
Tematyka pięciu prezentacji przygotowanych przez licealistów dotyczyła różnych dziedzin wiedzy. Weronika Nawrocka, Dominika Stachowiak i Alicja Urbańczyk z klasy III d odpowiedziały na pytanie „Jak nowe formy komunikowania się wpływają na język?” Żywą reakcję publiczności wywołały memy wyświetlane na ekranie. Prezentację  „Czy to co widzę na niebie to UFO? 10 przesądów pogody, które mają uzasadnienie naukowe”  przedstawili Magdalena Mikołajczak i Igor Michalak z klasy II e. O dialogu między mikroorganizmami a komórkami człowieka opowiedziały Eliza Bukowska i Izabella Stencel z klasy III a. Tematem  „Kryształowa sztuka” zajęli się Piotr Janiak, Krystian Orpel z klasy II a. Ciekawymi doświadczeniami związanymi z elektrycznością podzielili się z młodszymi kolegami Piotr Łowczowski i Nikodem Walczak z klasy III a oraz Kacper Nowak z klasy III c w trakcie prezentacji „Szybciej od błyskawicy czyli jak uchwycić obraz prądu elektrycznego i piorunów?” Na koniec o wirach Karmana mówiła mgr Wiesława Idziak.
Dziękując wszystkim: profesorom, uczniom i nauczycielom, którzy czuwali nad przygotowaniem prezentacji dyrektor Marek Tyrakowski wyraził nadzieję, że to naukowe wydarzenie wejdzie na stałe do kalendarza roku szkolnego w naszej szkole.

 

© Jan Grzegorzewski LO 2019