Europejski Dzień Języków

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Po raz kolejny cała szkoła świętowała Europejski Dzień Języków. W tym roku zadanie polegało na udekorowaniu sali lekcyjnej zgodnie z wylosowanym językiem. Celem było przybliżenie kraju, w którym dany język jest językiem narodowym. Pomysłowość uczniów była ogromna. Były balony w kolorach danego kraju i flagi, wieża Eiffla oraz holenderskie wiatrak i rower wśród tulipanów wykonanych techniką origiami. „Wchodząc do sal lekcyjnych widać od razu, że „tu coś się dzieje”. Niezwykle trudno było ocenić tak wspaniale udekorowane sale. Dyskusje, komu przyznać nagrodę, trwały długo. Cieszymy się, że pomysłowość uczniów nie zawiodła.” – opowiada organizatorka dnia języków Ewa Kałmucka.
Komisja w składzie: Ewa Kałmucka, Kamila Malach i uczennica Martyna Golińska przyznała pierwsze miejsce – ex aequo klasie I c i klasie III e/g. W sali lekcyjnej klasy I c obok balonów w kolorach flagi Węgier były rozłożone kostki Rubika i gazetki przybliżające ten kraj. Z kolei prezentująca Szwecję klasa III e/g przygotowała plansze i gazetki przedstawiające Szwecję od A do Z, czyli od danych geograficznych, zdjęć rodziny królewskiej, informacji o IKEI po przykładowe słówka w tym języku. Dominowały – oczywiście – kolory niebieski i żółty.
Oto wszystkie wyniki tej rywalizacji:
I miejsce ex aequo kl. I c (j. węgierski) i kl. III eg (j. szwedzki)
II miejsce kl. III d (j. niderlandzki)
III miejsce ex aequo kl. I e (j. angielski) i kl. II c (j. francuski)
Przyznano też wyróżnienia:
kl. I a (j. ukraiński)
kl. I d (j. czeski)
kl. II d (j. polski)
kl. III a (j. słowacki)
kl. III c (j. włoski)
kl. III cg (j. rosyjski)
We wtorek 5 października dyr. Marek Tyrakowski wręczył nagrodzonym klasom drobne upominki. Każdy uczeń z otrzymał breloczek lub długopis z logo szkoły, a wszyscy cukierki. Były też bony na „Dzień bez pytania” dla trzech najlepszych klas. Nagrody sfinansowała Rada Rodziców.
Gratulujemy zwycięzcom!

Międzynarodowy Dzień Języków w bibliotece
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języków szkolne bibliotekarki przygotowały dwa konkursy. Licealiści szukali odpowiedzi na pytanie z jakiego języka pochodzą mi.in. takie słowa jak: abonent, fiskus czy cyfra. Najwięcej trudności sprawiły im dwa słowa: koncert i dżuma. Uczniowie wyszukiwali również na diagramie angielskie nazwy owoców. To zadanie było zdecydowanie łatwiejsze.
Za poprawne rozwiązanie zadań pięć osób otrzymało nagrody. Kupony o wartości 10 zł do wykorzystania w klubie szkolnym otrzymali: Roksana Włoszczyk – kl. I a, Anna Klawa – kl. I b, Adam Fiedler – kl. I d, Aleksandra Tomczak II b oraz Zuzanna Kycia – III e/p.
Gratulujemy!