Dzień uczniów z „Kościuszki” na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

24 stycznia 2020r. uczniowie z klasy 1d i 3 b spędzili niezwykle ciekawy dzień na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. Przewodnikiem po Wydziale Historycznym była Pani dr Regina Pacanowska.
Młodzież obserwowała debatę oksfordzką studentów na temat: Rozwój gospodarczy Chin od 1978 roku był głównie determinowany przez czynniki wewnętrzne. Po zakończonej debacie nie omieszkała zadać pytania debatującym i wybrała grupę, która broniła postawionej tezy, bo przekonała ich ona swoimi argumentami. Następnie zwiedziła Bibliotekę Wydziału Historycznego. Poznała różne zbiory, starodruki, w tym dość nietypowe instrumenty z działu Muzykalia. Jedna z uczennic zagrała na pianinie kolędę, a opiekun, P. Goździaszek podjął próbę zagrania na tajemniczym instrumencie przywiezionym z Australii. Pani bibliotekarka pokazała również miejsca pracy dla studentów i pracowników naukowych, w tym tzw. pokoje pracy. Ponadto uczniowie zobaczyli wystawę poświęconą Stanisławowi Moniuszce i wysłuchali krótkiej prelekcji o jego twórczości. Ostatnim punktem zajęć był wykład dr Reginy Pacanowskiej na temat : Innowacje -od telefonu do smartfona. Wykład był pasjonujący, a prelegentka przekazała uczniom cenne informacje o wynalazku telefonu, uwaga nie przez Aleksandra Grahama Bella, tylko Elisha Graya i powstałego sporu między nimi, przywołała też postać pierwszego wynalazcy telefonu w Polsce- Juliana Orchowicza.

© Fot. Paweł Goździaszek, LO Jarocin 2020