Dzień Patrona Szkoły

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W przededniu wybuchu insurekcji kościuszkowskiej, tj. w dniu 22 marca 2019 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, którego imię  nosi nasze liceum  od 1924 r. W auli szkolnej  spotkali się na uroczystości uświetniającej pamięć Tadeusza Kościuszki uczniowie klas pierwszych, dyrektor Marek Tyrakowski, wicedyrektor Dorota Andrzejewska, przewodniczący Rady Powiatu, Jan Szczerbań i nauczyciele. Po powitaniu zebranych prowadząca uroczystość  Martyna Szulc z klasy 2a przypomniała, że my z Kościuszki jesteśmy w roku obchodów jubileuszu 100.lecia szkoły, a taki jubileusz  zobowiązuje nas do wytrwałej pracy „nad nami  samymi”. Dyrektor M. Tyrakowski i przewodniczący Rady Powiatu- J. Szczerbań w swoich przemówieniach podkreślili  niezwykłe cechy T. Kościuszki: prawość, skromność, umiłowanie wolności, poświęcenie dla ojczyzny. Nauczyciele historii: P. Goździaszek i D. Durczak-Karlińska ogłosili w imieniu jury wyniki Konkursu Poetyckiego „O Pióro Naczelnika” oraz Konkursu Plastycznego „Kościuszko i jego czasy”.  Dyrektor wraz z przewodniczącym Rady Powiatu wręczyli laureatom konkursów nagrody, a wszystkim pozostałym uczestnikom drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Oprawę części oficjalnej  święta Patrona zapewnił występ chóru szkolnego „Resonantes”. Część artystyczną uroczystości  poświęcono życiu prywatnemu T. Kościuszki –„Kobiety Jego życia”. Z dialogu prowadzonego przez Dominikę  Stachowiak i Kornela Lewandowskiego dowiedzieliśmy się o jego wielkiej i niespełnionej miłości do Ludwiki Sosnowskiej, o gorącym  pragnieniu posiadania rodziny. Życie uczuciowe T. Kościuszki mogłoby stanowić podstawę  scenariusza filmowego wzruszającej  historii  miłosnej, było niezwykle barwne jak sam bohater. Rozmówcy  zaprosili na scenę T. Kościuszkę, w którego rolę wcielił się Filip Maryniak z klasy 3c. Filip  jako Kościuszko w niezwykle porywającym  monologu opowiedział o trzech ważnych kobietach w jego życiu: Ludwice Sosnowskiej, Tekli Żurowskiej i Angelice Zeltner.
Poniżej fotorelacja z  uroczystości