Akademia Ruchu myśli deszyfruje „Kamuflaże wolności”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W środę 7 listopada grupa licealistów i gimnazjalistów uczciła rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, biorąc udział w lekcjach malarstwa „Kamuflaże wolności” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Odczytując symboliczne i alegoryczne znaczenia ukryte na obrazach wielkich malarzy, przede wszystkim, z czasów zaborów nasi uczniowie wykazali się spostrzegawczością i wiedzą dotyczącą niepodległościowych metafor: ojczyzny – tonącego okrętu, jutrzenki swobody – Napoleona, zatrutej studni – zatrutego przez zaborców życia Polaków.
Z kolei czas spędzony w Starym Browarze miał na celu znalezienie przez uczniów odpowiedzi na pytania związanych z tematem: „Człowiek w świątyni – ducha, sztuki, komercji…” Pracując w grupach młodzi ludzie zastanawiali się nad organizacją przestrzeni i czasu w galerii handlowej, nad współwystępowaniem nazw lokalnych i globalnych oraz nad funkcjonowaniem wątków kulturowych i egzystencjalnych w centrum handlowym.