XV Sympozjum Chemiczne i Święto Nauki

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W ramach patronatu Wydziału Chemii UAM, co roku, XVI LO im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu organizuje Sympozjum Chemiczne i Święto Nauki czyli spotkania uzdolnionej młodzieży klas akademickich z naukowcami poznańskich uczelni. Jednocześnie w ramach sympozjum przeprowadzany jest konkurs dla uczniów na najlepszy projekt badawczy. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Zielone światło dla energii”. W naszej szkole, ciekawe prace przygotowało 9 osób z klas Ia, Ic, Ie, IIa, IIg i IIIa. Ostatecznie, do udziału w Sympozjum, zgłoszono projekt Aleksandry Góreckiej z klasy IIIa i Gabrieli Pery z klasy IIg pt. ”Fotoogniwa barwnikowe – nowy sposób pozyskiwania energii”.

W piątek, 12 kwietnia br. dziewczyny uczestniczyły w Święcie Nauki. W trakcie tej imprezy odbył się finał konkursu, na którym nasze licealistki, zaprezentowały efekty swoich prac dotyczących konstruowania fotoogniw uczulanych naturalnym barwnikiem i badania ich działania.

Projekty uczniowskie oceniało jury złożone z profesorów Wydziału Chemii UAM, które przyznało 4 równorzędne I miejsca, a Gabrysia i Ola zdobyły jedno z nich. W nagrodę, dziewczyny odbędą staż na tej uczelni, jaki będą realizować, uczestnicząc w badaniach wykonywanych przez pracowników UAM.
Chemiczne Święto Nauki było też okazją do wysłuchania wykładów przedstawicieli poznańskiego środowiska naukowego: prof. dr hab. Renaty Jastrząb, prof. UAM dr hab. Roberta Sobkowiaka, dr Wojciecha Jarosza i dr Dawida Frąckowiaka. z różnych dziedzin chemii i biologii oraz obejrzenia pokazów ciekawych eksperymentów.

Gratulujemy sukcesu i zachęcamy innych uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu!