„Jarocinianie w powstaniu”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W  październiku uczniowie klas humanistycznych  Liceum Ogólnokształcącego nr 1. im.T.Kościuszki uczestniczyli w warsztatach historyczno-edukacyjnych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu na ziemi jarocińskiej, przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Jarocinie.  Warsztaty były częścią projektu „Jarocinianie w powstaniu”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach zajęć młodzież nie tylko przypomniała sobie informacje o roli Jarocinian w walkach powstańczych i miejscach ich upamiętnienia na terenie miasta, ale miała także okazje zasmakować trudnej pracy historyka. Uczniowie pracowali  na oryginalnych źródłach historycznych – pamiątkach po mieszkańcach Jarocina, biorących udział w tym zrywie powstańczym. W oparciu o materiały archiwalne, poznali dzieje konkretnych powstańców i przygotowali ich biogramy. To niezwykłe “dotknięcie historii ” – obcowanie z oryginalnymi dokumentami – wywołało mnóstwo emocji, których ukoronowaniem był spacer po miejscach związanych z upamiętnieniem powstańców w naszym mieście.