Inauguracja obchodów 100-lecia nadania imienia Tadeusza Kościuszki naszej szkole

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

„Wstawaj w lecie o czwartej rano, a o szóstej w zimie. (…) Unikaj kłamstwa we wszystkich okolicznościach życia, bądź szczerym i mów zawsze prawdę. Nie bądź nigdy próżniakiem, bądź skromnym, oszczędnym i nawet twardym dla siebie, lecz wyrozumiałym dla innych. Unikaj zbytniej miłości własnej i egoizmu. Zanim co powiesz lub odpowiesz, dobrze się namyśl i rozważ, aby nie chybić celu lub nie powiedzieć głupstwa. (…) Powierzoną tajemnicę zachowaj jak świętość.”

Te słowa wypowiedział Tadeusz Kościuszko – Naczelnik Insurekcji Kościuszkowskiej, generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i Patron naszej szkoły.
Pracowitość, prawdomówność, szczerość, umiejętność dochowania tajemnicy to wspaniałe cechy charakteru, które posiadał nasz Patron – Tadeusz Kościuszko. Im więcej nas Polaków będzie reprezentować takie cechy charakteru, tym wartościowsze, bogatsze duchowo, a przede wszystkim mądrzejsze będzie nasze społeczeństwo. Tymi słowami, dyrektor Marek Tyrakowski, na scenie jarocińskiego kina „Echo” wraz z Wojtkiem Szymoniakiem, który wcielił się w postać naszego Patrona, zainaugurowali obchody jubileuszu 100-lecia nadania imienia Tadeusza Kościuszki jarocińskiemu Liceum Ogólnokształcącemu. Miejsce inauguracji nie było przypadkowe, ponieważ przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się pokazem najnowszego filmu „Kos”, nawiązującego do postaci Tadeusza Kościuszki. Ten filmowy obraz, w reżyserii Pawła Maślony, nagrodzony został w 2023 roku „Złotymi Lwami” na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Jubileuszowy projekt będzie realizowany w naszej szkole od 31.01. do 20.09.2024 roku. Z tej okazji w jarocińskim liceum odbędzie się wiele wydarzeń naukowych i sportowych, które przygotują nas do tej ważnej uroczystości. Całość obchodów zostanie podsumowana podczas Gali – 20 września 2024 roku. Mamy nadzieję, że zbliżająca się uroczystość stanie się nie tylko ważnym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej, ale i okazją do nawiązania kontaktów i współpracy z innymi wielkopolskimi szkołami, z którymi łączy nas Patron szkoły.