Doping na UAM

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W piątek 9 listopada uczniowie klas III a i b oraz klasy II a spędzili czas na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Licealiści objęci patronatem tego wydziału uczestniczyli w w zajęciach laboratoryjnych i wysłuchali wykładu.
Pracując w parach w czasie dwugodzinnych zajęć w laboratorium wykonywali doświadczenia związane z jedną z metod analitycznych:  miareczkowaniem. Ta praktyczna lekcja chemii bardzo się uczniom podobała. Zdaniem jednej z licealistek po tych zajęciach rozwiązywanie zadań związanych z miareczkowaniem będzie łatwiejsze. Inna stwierdziła, że praktyka pomaga w nauce. Dzięki osobiście wykonanym doświadczeniom temat miareczkowania stał się dla nich łatwiejszy. Była to jakby „wizualizacja zadań”. Zajęcia prowadziła profesor Anna Gąsowska.
Dzięki wykładowi o dopingu – dra Grzegorza Krzyśko – licealiści dowiedzieli się, wielu ciekawych rzeczy o dopingu w sporcie, szczególnie wśród kolarzy. Doktor Krzyśko mówił o chemicznej stronie dopingu i o skutkach, często nieodwracalnych, jakie przyjmowanie substancji dopingujących, powoduje wśród sportowców. Temat był zilustrowany wieloma przykładami.