100 spotkań na 100-lecie szkoły – Agnieszka Pachciarz

Kolejną absolwentką, która spotkała się z licealistami, była dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz. W poniedziałek 29 października w auli obecne były również jej nauczycielki: wychowawczyni Elżbieta Krzak, romanistka Grażyna Kubicka i polonistka Laura Paluszkiewicz oraz ówczesna dyrektor szkoły Bronisława Włodarczyk.
W pierwszej części spotkania A. Pachciarz wspominała lata szkolne i mówiła o swojej drodze życiowej.
Chodziła do klasy humanistycznej z rozszerzonym językiem francuskim (6 godzin tygodniowo). Maturę zdała w 1992 roku. Po studiach prawniczych na UAM-ie rozpoczęła pracę jako prawnik w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej. Pracowała również dla samorządów terytorialnych oraz biur architektonicznych. Jednak specjalizując się w prawie medycznym związała się z tą dziedziną, najpierw zarządzając dwoma szpitalami: w Słupcy (2005-2009) oraz Pleszewskim Centrum Medycznym (2009-2012), później została powołana na stanowisko vice ministra zdrowia (2012), od połowy tego samego roku do końca 2013r. pełniła funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.  W kolejnych latach między innymi zarządzała Uniwersyteckim Centrum Stomatologii, była ekspertem Najwyższej Izby Kontroli i doradzała szpitalom. Obecnie, od lutego 2017 r. jest dyrektorem Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – Warto być otwartym na pewne przekwalifikowanie zawodowe. Czuję się prawnikiem i jestem radcą prawnym, ale w pewnym momencie uznałam, że ja jednak bardziej mam predyspozycje do zarządzania – podsumowała tę część spotkania.
Następnie zwracając się do licealistów mówiła o tym dlaczego warto studiować prawo. Jej zdaniem to bardzo ciekawe i ogólnorozwojowe studia zarówno dla humanistów, jak i umysłów ścisłych. – Ten wybór studiów, jeżeli ktoś się dobrze w tym czuje, daje duże możliwości. Nie trzeba wykonywać zawodu adwokata, prokuratora czy sędziego. Są dziennikarze po prawie i osoby zarządzające własnymi firmami. Jeżeli ktoś wybiera taką drogę, ma takie marzenie, to jest to dobry kierunek – przekonywała.
Agnieszka Pachciarz mówiła również o tym, że porażki w życiu zdarzają się, że trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej. Jako pracodawca ceni ludzi zaangażowanych i umiejących się przyznać do błędu.
Na koniec życzyła uczniom tylko dobrych wyborów życiowych.