X BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

11 – go Listopada… Dzień Niepodległości… Defilada… I – Pierwsza – Brygada, Z Wodzem na czele… Stanęli wszyscy… Co – życie – oddali, za Wolność Ojczyzny Swoją krwią – przypieczętowali… I zadął wtedy…,, Złoty Róg’’ ,,Tak nam dopomóż Bóg’’ I 15 – go sierpnia… Stał się – Cud – Wolność nad – Polską – Rozpostarła – Swe skrzydła -… Tchnienie walki… Ta Wolność Narodowi dała… Matka Wniebowzięta, Płaszczem ochraniała, Mówiąc – dość niewoli – Buławę podała – Bogu podziękujmy za… 11 – go Listopada… za – Dar Ojczyzny – po 123 latach. Za – Wolność ,,Waszą i Naszą’’ I naszym dziadom, że Żywili i Bronili, Ojcom i Matkom… Bo…kiedyś skrycie… matki szeptały – Kto ty jesteś – Polak mały, -by – ich dziatki – pamiętały, ,,Nie rzucim ziemi – skąd nasz – Ród –‘’… I…stał się – Cud – 11 – go Listopada 1918 roku Odrodziła się Ojczyzna… I z kolan…powstała. Poprzez 4 – pokolenia Wolności – czekała – Boże – coś Polskę – osłaniał przez wieki… Dziękujemy – Panie za – Dar  ojczyzny.

Nasze liceum zorganizowało  już po raz DZIESIĄTY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI.  Przygotowywaliśmy się do niego skrupulatnie. Niestety czas  kolejnej fali pandemii  znacznie ograniczył nasze plany. Spotkaliśmy  się w dniu 10 listopada w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w skromnym gronie, aby oddać  hołd wszystkim walczącym o niepodległość, powstańcom wielkopolskim i jego pierwszemu dowódcy, mjr Stanisławowi Taczakowi.

 Przypomnimy tylko pewne fakty: początkowo uczestnicy Biegu Niepodległości odwiedzali  miejsca pamięci narodowej  w Jarocinie,  aby oddać hołd wszystkim walczącym o niepodległość Polski, szczególnie powstańcom wielkopolskim. W 2013r. zaprosiliśmy do wspólnego biegu uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarocińskiego. Od 2014r. biegniemy razem do Mieszkowa pod pomnik pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego, zarazem syna  ziemi jarocińskiej, później  generała, Stanisława  Taczaka. Do biegu dołączyli pracownicy służb mundurowych: policji, straży pożarnej i wojska, pracownicy starostwa,  a także uczniowie szkół podstawowych. Zawsze biegliśmy razem, dziś każdy biegnący  uczestniczył indywidualnie, bo taki mamy trudny czas. I mimo tych przeciwności pamiętamy o naszych przodkach, dla których BÓG-HONOR-OJCZYZNA były najważniejszymi wartościami.

Przed godziną 13:00 pod pomnikiem poległych w powstaniu wielkopolskim przy ul. Al. Niepodległości zebrały się: delegacja Starostwa Powiatowego w Jarocinie w osobach Pani Starosty Lidii Czechak, Wicestarosty Katarzyny Szymkowiak, Członka Zarządu Mariusza Stoleckiego, delegacja Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w osobach Dyrektora Marka Tyrakowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Jarocińskiego Jana Szczerbania, Anny Szarańskiej, delegacja uczestników biegu Pawła Goździaszka, Macieja Dolaty, Joanny Szymczak, Aleksandry Szymczak. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczennica klasy 2d Martyna Zielińska przedstawiła rys historyczny walk niepodległościowych oraz historię biegu niepodległości. Uczestnicy apelu mogli wysłuchać pieśń patriotyczną „ My pierwsza brygada” w wykonaniu uczennicy klasy 2d Justyny Wojtkowiak. Po złożeniu przez delegacje pamiątkowych wieńców oraz zniczy, Przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego Jan Szczerbań, który od kilku lat objął patronatem honorowym bieg niepodległości dokonał uroczystego startu biegu. W delegacji, która udała się do Mieszkowa pod pomnik generała Taczaka wystartowali: uczennice klas pierwszych Joanna i Aleksandra Szymczak oraz nauczyciele Anna Szarańska, Paweł Goździaszek, Maciej Dolata.

Po przebiegnięciu 7 km delegacja dotarła do Mieszkowa, gdzie z rąk Dyrektora Marka Tyrakowskiego odebrała pamiątkowe medale oraz bandany.

W godzinach między 14:00 a 18:00 do Mieszkowa zaczęli docierać pozostali uczestnicy X Biegu Niepodległości, którzy z rąk Macieja Dolaty również odbierali pamiątkowe gadżety.

X Bieg Niepodległości mógł odbyć się dzięki: Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Przewodniczący Ray Powiatu Jarocińskiego Jan Szczerbań, Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Jarocinie, Firma Płomyk z Koźmińca, nauczycielom Szymon Gruchalski, Waldemar Szyba, Danuta Durczak – Karlińska.

Fot. Maciej Dolata

____________________
© LO Jarocin, 2020