Wykład z kardiologii

Categories: Współpraca z Uniwersytetem Medycznym
Posted on:

DSC_0215Dnia 23.11.2015 klasy biologiczno-chemiczne pojechały do Poznania na Uniwersytet Medyczny, na wykład dotyczący kardiologii. Był prowadzony przez prof. dr hab. Henryka Wysockiego, który pracuje w jednej z poznańskich klinik. Przybliżył nam m.in. temat chorób niedokrwiennych serca. Podstawowymi czynnikami ryzyka tej choroby są: nadciśnienie tętnicze, otyłość, hiperlipidemia, cukrzyca oraz palenie papierosów. Ból w klatce piersiowej nosi nazwę bólu wieńcowego, występuje najczęściej za mostkiem, jest zwykle krótkotrwały, ustępuje po kilkunastu sekundach lub po zażyciu nitrogliceryny, zwiększa się przy wysiłku, stresie, niskiej temperaturze i po posiłku. Profesor pokazał kilka ciekawych zdjęć przedstawiających ten ból. Mówił także o sposobach leczenia choroby wieńcowej serca. Jedną z nich jest pomostowanie aortalno-wieńcowe. Jest to operacja kardiochirurgiczna wszczepiania pomostów naczyniowych (by-passów) omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej. Zapewnia to poprawę ukrwienia niedokrwiennego obszaru mięśnia sercowego. Innym sposobem jest także angioplastyka wieńcowa. Pierwsza została przeprowadzona przez Andreasa Rolanda Gruentziga w Zurichu 16 września 1977r. Polega ona na udrożnieniu zamkniętej tętnicy wieńcowej za pomocą specjalnie skonstruowanego balonika, który wprowadza się do naczyń

DSC_0216serca poprzez układ tętniczy. Wykonanie zabiegu możliwe jest dzięki systemowi komputerowemu da Vinci. Do tętnicy wieńcowej wprowadza się także stenty nałożone na niewielki balonik, który znajduje się na końcu cewnika. Umożliwiają one przywrócenie drożności. Profesor przybliżył nam również temat dotyczący migotania przedsionków. W migotaniu przedsionków ponad 90% udarów powodowane jest przez skrzepy krwi pochodzące z uszka lewego przedsionka. Przezskórne zamknięcie jamy uszka lewego przedsionka polega na wprowadzeniu cewnika ze stworzonym do tego celu tzw. „parasolem”, który zamyka otwór. Profesor wyjaśnił działanie stymulatora serca, który wszczepia się pacjentom, gdy ich serce pracuje zbyt wolno, elektrod służących do elektrostymulacji serca oraz defibrylatora. Dzięki tym metodom umieralność ludzi na choroby serca w ostatnich latach znacznie spadła. Medycyna wciąż „idzie do przodu”, dlatego możliwe jest wykonywanie wielu zabiegów, które powodują, że ludzie chorzy mogą prowadzić normalne życie. Profesor pokazywał nam również ciekawe zdjęcia wykonane podczas operacji oraz schematy wyjaśniające to o czym mówił. Opowiadał bardzo ciekawie i można było dużo dowiedzieć się o metodach leczenia chorób, które są nam znane.