Wykład z analizy miareczkowej i zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii UAM

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W poniedziałek, 23 października br. po lekcjach, prawie siedemdziesięciu uczniów z klas biologiczno–chemicznych, uczestniczyło w wykładzie online, prowadzonym przez prof. dr hab. Lechosława Łomozika z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu. Jego tematem była analiza miareczkowa, czyli jedna z podstawowych technik laboratoryjnych stosowanych w chemii analitycznej. Licealiści mieli możliwość zapoznania się z podstawami teoretycznymi miareczkowania alkacymetrycznego i techniką wykonywania badań, co być może już w najbliższych latach, wykorzystają w trakcie studiów.
We wtorek natomiast, dziesięć osób z klas IIIa i IVa wraz z opiekunem, Ewą Peplińską wyjechało na zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii UAM. Uczestnicy mieli możliwość przygotowywania roztworów i oznaczania stężeń tych i innych roztworów metodą miareczkowania, pod okiem pracowników Wydziału Chemii. Uczyli się też ważenia na profesjonalnych wagach laboratoryjnych, posługiwania się biuretą i poznawali zasady BHP obowiązujące w pracowni chemicznej. Pomimo że, ćwiczenia odbywały się popołudniu, a nasi uczniowie wtorkowe przedpołudnie spędzili na lekcjach w szkole, to wszyscy wracali do domu bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Kolejny wykład i zajęcia na Wydziale Chemii w ramach patronatu, odbędą się w styczniu 2024 r. Zapraszamy zainteresowanych licealistów.