W nagrodę pojadą na Monte Cassino…

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Siedmiu uczniów jarocińskiego LO wzięło udział w konkursie o symbolicznym tytule „Sztafeta pamięci ”. Jego celem było zachęcenie młodzieży do rodzinnych dyskusji o historii II wojny światowej i wplecionych w nią losach ich przodków. Na podstawie zdobytych wiadomości uczniowie mieli napisać pracę pisemną, opowiadającą o losach ich rodzin w czasie II wojny światowej. Organizatorem konkursu był poznański oddział  IPN, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się dwaj uczniowie jarocińskiego liceum, którzy zajęli ex aequo 3 miejsce:
Julia Karcz Trzy pokolenia pamięci; opiekun Iwona Pietras
Kornel Lewandowski  Historia rodzin Ołtarzewskich i Wyremblewskich podczas II wojny światowej; opiekun Danuta Durczak-Karlińska
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 kwietnia 2019 r. w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. Laureaci wraz z opiekunami w ramach 10-dniowego wyjazdu pamięci do Niemiec, Włoch i Austrii odwiedzą miejsca pamięci ważne dla Polaków, będą także uczestniczyć w międzynarodowych uroczystościach związanych z 75. rocznicą zdobycia Monte Cassino.