VII Regionalny Konkurs na „Ciekawe doświadczenie fizyczne”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W dniu 30 maja 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie odbył się „VII Regionalny Konkurs  na „Ciekawe doświadczenie fizyczne”. Organizatorem konkursu był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i  ponadgiimnazjalnych.
Celem konkursu  było rozwijanie umiejętności badawczych oraz umiejętności  prezentacji i przeprowadzania pokazu eksperymentu fizycznego.
W konkursie brało udział 53 uczniów z 9 szkół. Uczestnicy zespołowo lub indywidualnie  prezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia fizyczne.
Eksperymenty oceniane były w dwóch kategoriach – I kategoria to szkoły podstawowe oraz II kategoria to szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne .
Pierwsze miejsce w kategorii szkól podstawowych zajęła drużyna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jarocinie w składzie: Zofia Papież, Wiktoria Marciniak, Zuzanna Kuzera i Zofia Szczepaniak. Drugie miejsce: Zofia Ślachetka,  Gabriela Krakowiak i Wiktoria Zysk i Patrycja Waleńska z tej samej szkoły. Trzecie miejsce zajęły równorzędnie dwa zespoły: uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu w składzie: Patrycja Salomon Malwina Radkiewicz, Aleksandra Mrozińska oraz Amelia Pietrzak i Estera Sosnowska z Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie
W kategorii szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych  pierwsze miejsce przyznano równorzędnie za eksperymenty przedstawione przez: Michała Troszczyńskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie, Piotra Marchwiaka i Wojciecha Ziętka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie oraz Jana Bezlera, Mariusza Hybiaka i Jana Leopolda z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Komisja nie przyznała drugiego miejsca. Trzecie miejsce uzyskały dwa zespoły: Piotr Janiak i Krystian Orpel z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie oraz Dominik Błaszczyk i Kajetan Oleśków z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Jarocinie.
Wszystkie przedstawione podczas konkursu eksperymenty były ciekawe, nowatorskie i wykonane na wysokim poziomie. Uczestnicy konkursu nie tylko mieli możliwość zademonstrowania własnych doświadczeń ale również zobaczenia innych ciekawych  eksperymentów wykonanych przez rówieśników.