„VI Konkursu na Ciekawe Doświadczenie fizyczne”

W dniu 18 maja 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie odbył się „VI Konkurs na Ciekawe Doświadczenie Fizyczne”. Organizatorem konkursu był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, I Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jarocinie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy w konkursie brali udział uczniowie szkól podstawowych.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności badawczych oraz umiejętności prezentacji i przeprowadzania pokazu eksperymentu fizycznego.
W konkursie brało udział 41 uczniów z 11 szkół. Uczestnicy zespołowo lub indywidualnie prezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia fizyczne.
Eksperymenty oceniane były w dwóch kategoriach – szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych .
Pierwsze miejsce w kategorii szkól podstawowych zajął uczeń kl. VI – Aleksander Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach. Drugie miejsce zajęła drużyna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jarocinie w składzie: Zofia Ślachetka, Dominika Sobczak, Gabriela Krakowiak i Wiktoria Zysk. Trzecie miejsce zajęły uczennice z tej samej szkoły – Zofia Szymczak, Wiktoria Marciniak i Zuzanna Kuzera.
W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp. – Małgorzata Porczyńska i Kamil Kaliński prezentując skonstruowany przez siebie instrument, w którym struny zostały zastąpione wiązkami lasera, a kształt z trójkąta zmieniony na kwadrat – „harfę laserową”. Drugie miejsce zostało przyznanie uczniom z Zespołu Szkół w Trzcinicy – Julicie Krowiarz i Piotrowi Biegańskiemu, którzy przedstawili alternatywne źródła energii otrzymywanej z różnych warzyw i owoców. Trzecie miejsce zajął Kamil Głowacki z Zespołu Szkół w Gizałkach, który skonstruował drukarkę 3D. Na szczególną uwagę zasługują również uczniowie z Gimnazjum w Kowalewie – Krystian Urbaniak, Piotr Marchwiak i Mikołaj Kubiak, którzy wykorzystując proste dostępne sprzęty skonstruowali dwa generatory wytwarzające ładunki elektryczne – generatory van de Graaffa.
Wszystkie przedstawione podczas konkursu eksperymenty były ciekawe, nowatorskie i wykonane na wysokim poziomie. Uczestnicy konkursu nie tylko mieli możliwość zademonstrowania własnych doświadczeń ale również zobaczenia innych ciekawych eksperymentów wykonanych przez rówieśników.