Stulecia dzień sto pierwszy…

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Czterodniowe obchody 100-lecia naszej szkoły rozpoczęły się w środę 11 września. W auli zaprezentowane zostało wydawnictwo jubileuszowe. Wydawca i współredaktor „Monografii Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie 1919-2019” Piotr Piotrowicz z dumą mówił o tej największej w historii ogólniaka publikacji. Prof. Jerzy Kołacki podkreślając jej naukowy charakter powiedział: Księga ta pozwala upamiętnić nas wszystkich. Ma charakter subiektywny, bo pisana jest przez absolwentów.  To naprawdę ważny wkład w historiografię Jarocina. –   Monografia jest pracą zbiorową pod redakcją Jerzego Kołackiego i Piotra Piotrowicza. Wśród autorów znaleźli absolwenci liceum: Grażyna Cychnerska, Andrzej Frąckowiak, Małgorzata Frąckowiak, Maria Niestrawska, Ewelina Poniedziałek i Beata Udzik oraz  prof. UAM Jerzy Kołacki, prof. Krzysztof Stryjkowski i Marek Poniedziałek.

Nawiązując do historii powstania Naszej Szkoły prof. Wanda Krzemińska przedstawiła sylwetkę swojego stryja, pierwszego absolwenta szkoły, księdza infułata Antoniego Banaszaka. Opowieść ilustrowana była licznymi fotografiami.

Otwarta została również okolicznościowa wystawa, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, a wszystko uświetnił ponad godzinny koncert Orkiestry Salonowej Moderato z Bydgoszczy.

Fotografie – Szymon Gruchalski © LO Jarocin