Sesja popularnonaukowa – „Fenomen Tadeusza Kościuszki”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

25 marca 2024 r. w naszym liceum odbyło się kolejne wydarzenie w ramach obchodów 100.lecia nadania szkole imienia połączone ze Świętem Patrona, które zgodnie z tradycją celebrujemy w dniu wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. (Właśnie minęła 230 rocznica wybuchu tego powstania). Prelegentami sesji popularnonaukowej byli: prof. UAM, dr hab. Beata Udzik, uczniowie – autorzy przygotowanych projektów edukacyjnych: Oliwia Górecka i Wojciech Szymoniak (kl. 4d) oraz Filip Gawroński i Marcin Guźniczak (kl. 2d). W sesji uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego, Pan Jan Szczerbań, przewodniczący Rady Powiatu oraz dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie klas humanistycznych. Całą sesję poprowadziła Martyna Antczak (kl. 4a). Uroczystego otwarcia sesji dokonał Pan dyrektor Marek Tyrakowski.
Poniżej podajemy tematykę sesji:

  • prof. Beata Udzik – wykład: „Jak artyści pokazują bitwy? Wizerunek Kościuszki na tle scen batalistycznych w literaturze i malarstwie”
  • Oliwia Górecka i Wojciech Szymoniak: „Tadeusz Kościuszko – człowiek, który wyprzedzał swoje czasy”
  • Filip Gawroński i Marcin Guźniczak: „Legenda Tadeusza Kościuszki”
    Po zakończonej sesji uczniowie obejrzeli film: „Tadeusz Kościuszko na wesoło” nakręcony kilka lat temu przez uczniów naszego liceum, dziś już absolwentów Z kolei maturzystka z 2023 r. Michalina Matuszak wykonała autorską piosenkę o Kościuszce.