O „cyberzagrożeniach” z Komendą Powiatową Policji w Jarocinie

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

O „cyberzagrożeniach” z Komendą Powiatową Policji
w Jarocinie
W dniach 27-28 marca młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu profilaktycznym na temat cyberzagrożeń w ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jarocinie.
„Na zagrożenia w wirtualnym świecie narażeni są wszyscy, a w szczególności młodzi ludzie – od tak ważnego zdania rozpoczęła spotkanie sież. sztab. Karina Migalska –Cepa.  Przedstawiono możliwe zagrożenia wynikające z nierozważnego korzystania z sieci internetowej i przedstawiono różnice między światem wirtualnym a rzeczywistością. Omówiono problem publikowania zdjęć, filmów bez zgody osoby w nich występującej.
Funkcjonariuszka wyjaśniła także znaczenie określeń cyberprzemoc i grooming, stalking, seksting, wskazując jednocześnie, że są to przestępstwa internetowe. Korzystającym z portali społecznościowych zalecano ustawianie „profilu prywatności” zabezpieczającego przed dostępem do osobistych informacji przez nieuprawnione osoby. Podkreślono, jak ważną kwestią w Internecie jest zachowanie prywatności. Beztroskie zamieszczanie na portalu informacji, zdjęć, filmików, jako np. relacja ze wspaniałych wakacji, czy udanej imprezy może wywołać, groźne konsekwencję dla autora. Omawiane zagadnienia zilustrowano filmami edukacyjnymi.
Działania profilaktyczne o tematyce „bezpieczeństwo w sieci” powinny przekonać młodzież do odpowiedzialnego korzystania z możliwości Internetu i prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia się z zagrożeniami w sieci.

Anna Kałmucka – pedagog szkolny

DSC_1384 DSC_1388 DSC_1395 20170327_100011