Noc Naukowców na UAM

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W piątek, 29 września br. duża grupa uczniów naszej szkoły (z aż trzynastu różnych klas) wraz z opiekunami, uczestniczyła w Nocy Naukowców na UAM w Poznaniu. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję do obejrzenia budynków i wyposażenia większości wydziałów poznańskiego uniwersytetu na Kampusie Morasko oraz wzięcia udziału w wielu atrakcjach, które młodzież wybierała według własnych preferencji.
Na Wydziałach Biologii i Chemii, uczniowie poznawali, między innymi, zasady pracy w laboratorium mikrobiologicznym i barwili komórki metodą Gramma. Dowiadywali się, jakie organizmy żyją w zamierających i martwych drzewach, a także, jak nasze codzienne zachowania wpływają na bioróżnorodność w ekosystemach wodnych. Niektórzy oglądali lub wykonywali doświadczenia dotyczące właściwości cieczy superlepkiej, magnetycznej i roztworu przesyconego oraz eksperymenty związane z naturalnymi wskaźnikami kwasowo – zasadowymi i przemianami zachodzącymi w przyrodzie. Inni, na Wydziale Fizyki, zapoznawali się ze sposobem konstruowania prototypowych ogniw słonecznych, promieniowaniem jonizującym i fizyką odnawialnych źródeł energii. Oglądali też pokazy z optyki. Młodzież z klas humanistycznych, chętnie odwiedzała Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, gdzie niektórzy, pod okiem studentów i pracowników uczelni, uczyli się, jak przeprowadzać wywiady i jak ich udzielać.
Wszyscy wrócili do Jarocina pełni wrażeń, a kolejne osoby już czekają na możliwość wyjazdu na następną Noc Naukowców.