Konkurs fotograficzny „Z życia szkoły”

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Na konkurs wpłynęły cztery prace od dwojga uczniów w kategorii „Zdjęcie” oraz jeden „Reportaż”.

Poniżej prezentujemy galerie wraz z komentarzem autorskim. Praca komisji konkursowej w toku, wyniki wkrótce.


Szymańska Weronika kl. 1A – reportaż z życia szkoły


Patrycja Kawałek kl. 1F

Na zdjęciach pragnęłam ukazać uczniów tej szkoły, którzy siedzieli przed nami w tych samych ławkach co my, uczyli się w tych samych salach co my, pokonywali te same nieskończone schody co my. Chciałam pokazać, że już na zawsze będą historią tego liceum. Dwie postacie z dwóch skrajnie różnych epok mają również symbolizować tę szkołę, jedna tę sto lat temu i druga tą aktualną, nowoczesną. Zderzeniem tych dwóch różnych światów jeszcze raz chciałam nawiązać do historii.

Moją inspiracją do wykonania tych zdjęć były obchody stulecia szkoły oraz spotkania z absolwentami naszego liceum. Przejęta ich zaangażowaniem i historiami opowiedzianymi na wykładach, zdałam sobie sprawę, że mimo wielu różnic łączy mnie z nimi jedno – to liceum.

Codziennie spędzamy sporo godzin w murach tej szkoły. Przechodzimy z sali do sali, zajęci pędem życia często nie zwracamy uwagi na to, że przed nami przewinęło się tu mnóstwo pokoleń. Każde zostawiło tutaj kawałek swojej młodości, kilka rys na ławkach, każde znalazło tu przyjaciół często na całe życie,  każde śmiało się, płakało, tak samo narzekało na naukę, niezależnie czy to było sto lat temu czy dzieje się to teraz.

Chciałam by te fotografie stały się moim hołdem w stronę absolwentów tych, którzy wiodą swoje życia, wychowują dzieci, są przykładem dla innych ale również dla tych, których nie ma już między nami.


 

Dziurzyński Mikołaj kl. 2c

Pokolenia …
Nasza szkoła obchodzi setną rocznice utworzenia. Z tego powodu postanowiłem uchwycić historię tego miejsca w nietuzinkowy sposób.

Codziennie przekraczając mury naszej szkoły, chodząc jej korytarzami nie myślimy o historii tego budynku. Nie myślimy o dziesiątkach pokoleń, które tworzyły tą szkołę. Przez sto lat, kilkanaście tysięcy młodych ludzi tworzyło to miejsce, każdego dnia przekazując część siebie aby ukształtować coś nowego. Każdy z nas jest częścią historii naszego liceum.To właśnie społeczność szkolna znajdującą się w tle na mojej fotografii ma symbolizować kilkanaście pokoleń, które ukończyły nasze liceum. Mimo przemijalności, uchwycone przeze mnie postacie, w oryginalny sposób, skłaniają nas do zastanowienia się nad tym ile pokoleń tworzyło i będzie dalej tworzyć historię naszego liceum. Udało mi się uzyskać efekt rozmytych uczniów dzięki wykorzystaniu techniki długiego czasu naświetlania zdjęcia. Pamiętajmy, że to my tworzymy historię tej szkoły i każdy z nas powinien być z tego dumny.