I Szkolny Konkurs Gwary Wielkopolskiej

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

W czwartek 10 listopada odbył się I Szkolny Konkurs Gwary Wielkopolskiej dla uczniów klas I zorganizowany przez bibliotekarki: p. G. Cychnerską i p. K. Pietrzak – Jackowiak w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Każdą klasę reprezentowało dwóch uczniów, którzy w pierwszym etapie konkursu rozwiązywali test dotyczący gwary, a w drugim przedstawiali jury i publiczności zgromadzonej w auli wcześniej przygotowany tekst gwarowy „Dzień w szkole”. Jury w składzie: p. Jadwiga Podeszwa (autorka „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”), p. Justyna Daniel (wicedyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin) i p. Małgorzata Frąckowiak (nauczycielka j. polskiego w naszej szkole) przyznało trzy nagrody za najciekawsze i najlepiej zaprezentowane teksty. „Słowniki gwary Ziemi Jarocińskiej” i materiały piśmiennicze – ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin – otrzymali: Hanna Nowak – kl. I a (I m-ce), Nikodem  Walczak – kl. I a (II m-ce) i Aleksandra Prusak – kl. I d (III m-ce). Gratulujemy!

Po wręczeniu nagród p. Jadwiga Podeszwa przybliżając naszą gwarę opowiedziała kilka dowcipów i przeczytała „Blubry Jadwigi czyli gwarowa parafraza wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.