Oni też zostaną ratownikami!

W sobotę 18 marca 2017 r. w naszym LO odbył się konkurs „I Ty możesz zostać ratownikiem” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie. Udział w nim wzięło 10 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych Jarocina oraz powiatów ościennych.

Pierwszym zadaniem, z którym musieli zmierzyć się zawodnicy, było zadławienie się dziecka. Kolejne ćwiczenia polegały na ratowaniu osoby, która uległa podtopieniu kąpiąc się w niestrzeżonym zalewie  oraz na udzieleniu pomocy nastolatkowi, który pod wpływem dopalaczy, jechał na motocyklu i uległ wypadkowi.

W role poszkodowanych wcielili się wolontariusze ­– uczniowie I LO w Jarocinie. Młodzi ludzie biorący udział w konkursie dobrze poradzili sobie z zadaniami. Obserwowało ich grono jurorów, którzy najczęściej pracują na co dzień w zawodzie ratownika medycznego. Przewodniczącym jury był Igor Żmudka z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W jury zasiadali także inni ratownicy z katowickiego pogotowia Tomasz Zaborowski i Sebastian Szczęsny. Oceniającymi byli też: Anna Chowaniec – studentka pielęgniarstwa WSPS, oraz Iwo Stefaniak, Grzegorz Strzelczyk, Daniel Bula, Adam Buras i Anna Ceglarek – studenci ratownictwa medycznego. Spotkanie w Jarocinie było więc okazją, by nastolatkowie mogli porozmawiać ze starszymi kolegami oraz poznać tematykę ratownictwa od strony praktycznej. Dodatkowymi atrakcjami konkursu był pokaz sztuki samoobrony dla ratowników medycznych oraz możliwość obejrzenia specjalistycznego ambulansu ratunkowego, mobilnej część Centrum Symulacji Medycznej – WSPS, jedynego takiego centrum w uczelni niepublicznej w Polsce.

Laureaci konkursu:

I miejsce – 82 punkty – zdobył Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie.

II miejsce – z 73 punktami na koncie – wywalczył Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Generała Abrahama we Wrześni.

III miejsce – 72 punkty – przypadło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej.

W zawodach uczestniczyli też zawodnicy z I LO w Pleszewie, I LO w Jarocinie, z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, I LO w Ostrzeszowie, I LO w Rawiczu i Zespołu Szkół w Śremie.

Na zwycięzców czekały cenne nagrody ufundowane przez uczelnię, m. in. smartwatche, powerbanki i głośniki bluetooth. Wszyscy uczestnicy otrzymali mini apteczki, jednorazowe rękawiczki i maski oraz materiały reklamowe Starostwa Powiatowego w Jarocinie.