100 spotkań na 100 – lecie – Wanda Krzemińska

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Pierwszym gościem w roku 2019, roku jubileuszowym, była bratanica pierwszego absolwenta naszej szkoły księdza infułata Antoniego Banaszaka pani prof. dr hab. Wanda Krzemińska, absolwentka z 1965 roku.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „100 spotkań na 100-lecie” składało się z dwóch części. Przez pierwsze pół godziny prof. Wanda Krzemińska mówiła o swojej drodze życiowej. Po przerwie odbył się wykład multimedialny „Ludzie i roboty – co nam przyniesie przyszłość?”
Profesor Krzemińska jest z wykształcenia romanistką. Obecnie zajmuje się nauką o komunikowaniu, m. in. nowymi mediami i kulturą cyfrową. – To kim jestem dzisiaj zawdzięczam ludziom i instytucjom. Mogę powiedzieć, że w całości ukształtował mnie Jarocin, ta szkoła – nasze liceum – stwierdziła. Wspominała swoich nauczycieli, m. in. fizyka Józefa Klinkowskiego, chemika i muzyka Alfonsa Kowalskiego oraz nauczycielkę historii Joannę Michalską  Opowiedziała również o spotkaniach z koleżankami i kolegami z ławy szkolnej, jest z nimi w kontakcie do dziś.
Licealiści dowiedzieli się dużo na temat życia i działalności ks. infułata Antoniego Banaszaka, który zdaniem profesor jest „wielką postacią naszego liceum”.
Wanda Krzemińska dzieli ludzi na trzy kategorie: budowniczych, którzy „pchają świat do przodu”, niszczycieli i gapiów. – Trafiłam w życiu – przede wszystkim – na budowniczych. Im zawdzięczam, to gdzie jestem teraz – zakończyła pierwszą część spotkania.
Wykład o robotach był „prawdziwą wyprawą w przyszłość”. Profesor Krzemińska przygotowała wiele materiałów multimedialnych: zdjęć i filmów, by przybliżyć młodzieży tematykę spotkania. Zainteresowani mogli przejrzeć materiały prasowe np. dotyczące 12 zawodów tylko dla ludzi, czyli takich, w których maszyny nas nie zastąpią. Uczniowie odpowiadając na pytania prowadzącej aktywnie uczestniczyli w wykładzie. Planowali m. in. jak „zawiesić” w powietrzu magazyny Amazona. Chodzi o niepłacenie podatków od powierzchni magazynowych na ziemi. Dzielili się swoimi uwagami o Google Assistant, który od niedawna „mówi” po polsku.
Po wykładzie każdy z uczniów otrzymał teczkę z materiałami dotyczącymi spotkania. Obok konspektu swoich wystąpień profesor umieściła tam m. in tłumaczenie wywiadu, którego udzielił humanoidalny robot Sophia, ”10 przykazań ode mnie dla Ciebie na drogę, tę edukacyjną i tę … do siebie” oraz pięciostronnicowy dokument zawierający literaturę przedmiotu i linki do filmów związanych z tematem robotów (który znajduje się poniżej). Do biblioteki licealnej Wanda Krzemińska przekazała dwie książki Yuvala Noaha Harariego: „Homo deus. Krótka historia jutra” i „21 lekcji na XXI wiek”.

Polecam >>>  niekoniecznie o robotach – książki, blogi, artykuły