W piątek 2 marca kolejnym gościem „100 spotkań na 100-lecie szkoły” był absolwent z 1998 roku dr hab. nauk medycznych Marcin Tyrakowski. Dr Tyrakowski przyjechał do nas z żoną Karoliną, z którą chodził do jednej klasy w liceum.
Na początku spotkania dyrektor Marek Tyrakowski powitał nauczycieli uczących gościa dyrektor Bronisławę Włodarczyk, chemiczkę Irenę Ratajczak, polonistkę Beatę Wencek oraz prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Andrzeja Frąckowiaka i koleżankę z klasy, a obecnie anglistkę Joannę Świejkowską.
Ortopeda Marcin Tyrakowski przygotował prezentację na temat swojej drogi życiowej. Wśród pierwszych pokazanych zdjęć znalazły się zdjęcia grupowe klasy licealnej oraz fotografia ze studniówki. Po maturze, w 1998 roku dostał się na medycynę. Do momentu spotkania ortopedy prof. Jarosława Czubaka nie wiedział jaką specjalizację wybrać. W 2002 roku został członkiem zespołu profesora, który zajmował się wykorzystaniem technik komputerowych w ortopedii. Następnie wraz z prof. Czubakiem wyjechał do Otwocka, gdzie pracuje do dziś. Obecnie jako jego zastępca. W 2008 obronił doktorat w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Wtedy też wykonał pierwszą operację deformacji kręgosłupa. W roku 2012 zdał egzamin specjalizacyjny z ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
W 2013 wyjechał, wraz z rodziną, na staż do Stanów Zjednoczonych. Wyniki badań, które tam prowadził zostały opublikowane w najbardziej znanych czasopismach branżowych. To było kilkanaście publikacji. Na tej podstawie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w 2016 roku nadało mu tytuł doktora habilitowanego. Pół roku później został zastępcą kierownika Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii CMKP w Otwocku. Cały czas polscy chirurdzy współpracują z zespołem amerykańskim w ramach Fundacji Global Spine Outreach, która zajmuje się pomocą pacjentom z chorobami kręgosłupa na całym świecie. Marcin Tyrakowski koordynuje działania fundacji w Polsce. Dzięki fotografiom z sali operacyjnej licealiści mogli zobaczyć na czym polega praca ortopedy.
Pokazując zdjęcia żony i córek lekarz powiedział, że praca zawodowa jest bardzo ważna, ale bez rodziny nie ma sensu. I dodał: „Warto mieć hobby, które pozwala w natłoku spraw przetrwać”. Państwo Tyrakowscy od paru lat aktywnie uprawiają sport. Dowodem były zdjęcia z pierwszego wspólnego maratonu, z treningu karate i „morsowania” czyli zimnych kąpieli w rzece Świder.
W drugiej części spotkania Marcin Tyrakowski odpowiadał na pytania słuchaczy, którzy chcieli wiedzieć m. in. ile godzin pracuje gość i jak zapobiegać obciążeniom kręgosłupa.
Dr Tyrakowski specjalizuje się w leczeniu operacyjnym i nieoperacyjnym chorób kręgosłupa u dzieci i młodzieży oraz leczeniu operacyjnym patologii kręgosłupa u osób dorosłych.