100 spotkań na 100-lecie szkoły – biskup Damian Bryl

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

Ósmym gościem w tym roku szkolnym, w ramach cyklu „100 spotkań na 100-lecie szkoły”, był biskup Damian Bryl, absolwent naszej szkoły z 1988 roku. Biskup Damian Bryl święcenia kapłańskie przyjął w 1994. W latach dziewięćdziesiąty studiował w Hiszpanii, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. Po powrocie był m.in. ojcem duchownym w poznańskim seminarium, redaktorem naczelnym miesięcznika „Katecheta” i wykładowcą na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. W 2013 otrzymał święcenia biskupie.

Na spotkaniu obecne były nauczycielki biskupa: p. dyr. B. Włodarczyk (j. francuski), wychowawczyni p. E. Krzak (j. rosyjski), p. T. Orchowska (chemia) i p.  L. Paluszkiewicz (j. polski).

Biskup D. Bryl odpowiadał na pytania Julii Ostojskiej z klasy III c, która prowadziła spotkanie. Wspominając lata szkolne, ksiądz biskup bardzo ciepło mówił o chórze szkolnym, wtedy prowadzonym przez p. Alfonsa Kowalskiego. Z uśmiechem dzielił się wspomnieniami o maturze, tarczy szkolnej i wyjazdach klasowych.

Mówiąc o powołaniu radził licealistom obecnym na sali, by już teraz poważnie myśleli o swojej przyszłości, o swoim powołaniu. Namawiał ich do nauki języków obcych, tak niezbędnych do dobrego funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

Na koniec starosta jarociński Teodor Grobelny wręczył biskupowi album „Powiat jarociński”, a uczniowie wydawnictwa dotyczące historii liceum.