100 spotkań na 100-lecie – Dr Stefan S. Doerffer, P.Eng.

Categories: Szkolne newsy
Posted on:

We wtorek 7 stycznia gościem licealistów był pochodzący z Klęki dr Stefan S. Doerffer, absolwent Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Naukowo pracował w Gdańsku, w Szkocji, w Anglii oraz Kanadzie. S. Doerffer od ponad 30 lat związany jest z energetyką jądrową. Zajmował się m.in. zagadnieniami bezpieczeństwa reaktorów, w tym procesów cieplno-przepływowych w rdzeniu reaktora CANDU w laboratoriach Chalk River dla Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Opublikował ponad 100 pozycji w literaturze fachowej.
– Energia atomowa to przyszłość naszego świata – powiedział na wstępie. Dzisiaj budowa elektrowni atomowych, szczególnie małych reaktorów, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Do plusów energii jądrowej dr Doerffer zaliczył m. in. niski koszt tego paliwa oraz fakt, że jest ono najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie można jednak zapominać, że koszt budowy elektrowni jądrowej jest bardzo wysoki. Trzeba pamiętać również, że energia ta nie jest odnawialna. Zachowanie bezpieczeństwa jest sprawą priorytetową. Systemy bezpieczeństwa zakładają awarię reaktora raz na 10 tysięcy lat. Projektowanie reaktorów to tworzenie różnych scenariuszy wypadków. Wymyślamy je, by wyposażyć elektrownię w systemy, które nie pozwolą na przegrzanie reaktora – tłumaczył. Swoją opowieść ilustrował prezentacją. Licealiści mogli zobaczyć schematy reaktora jądrowego, jak i zdjęcia istniejących elektrowni.

Stefan S. Doerffer jest absowlentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdanskiej.  Ma za sobą 18 lat pracy w polskim okrętownictwie, uwieńczonej doktoratem.  Opracował szereg kodów komputerowych wspierających proces projektowania statków i systemów okrętowych.  Ponad 30 lat dalszej pracy wiąże się z energetyką jądrową (początki w Polsce – elektrownia Żarnowiec).  Był naukowcem w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow w Szkocji, Uniwersytetu Manchester w Anglii oraz Uniwersytetu w Ottawie, Kanada.

10 lat pracy badawczej w laboratoriach Chalk River dla Atomic Energy of Canada Limited (AECL) nad zagadnieniami bezpieczeństwa reaktorów, w tym procesów cieplno-przepływowych w rdzeniu reaktora CANDU.  Kolejne lata pracy – szereg funkcji kierowniczych w AECL Sheridan Park, Mississauga (m. innymi: kierowanie pracą nad kodami bezpieczeństwa, licencjonowaniem reaktorów czy wytycznymi projektowania reaktorów zgodnego z wymaganiami dozorów jądrowych Kanady i USA).  Współpraca z dozorami jądrowymi – the Canadian Nuclear Safety Commission i the US Nuclear Regulatory Commission (reaktory: ACR-700, ACR-1000 oraz EC6).  Współpraca z elektrowniami jądrowymi (OPG, Bruce Power, US Dominion Energy).

Opublikował ponad 100 pozycji w literaturze fachowej.  W czasie kariery w AECL wielokrotnie wygłaszał referaty i seminaria na temat reaktorów CANDU i pokojowego wykorzystania energii jądrowej w wielu krajach, w tym w Polsce (ponad 30 wystąpień). W następnych latach wspierał PGE EJ1 oraz firmę WorleyParsons charkteryzującą lokalizacje pod pierwszą NPP w Polsce, miał pewien wkład w rozwój Polskiego Prawa Atomowego w zakresie reaktorów energetycznych.  Przygotował i dał serię wykładów z EJ na Politechnice Poznańskiej. Obecnie dzieli się wiedzą i doswiadczeniem z generalną publicznoscią i młodzieżą głównie w Polsce.

Posiada licencję Professional Engineer w Kanadzie oraz Specjalizację Inżynierską w Polsce.  Obecnie jest współzałożycielem i dyrektorem firmy konsultacyjnej KSD Professionals Inc. wspierając swym doświadczeniem firmy kanadyjskie, amerykańskie i polskie.